Spoločenské a kultúrne aktivity

Mikuláš

Nikola Šuhaj

Dňa 16. 11. 2018 sme navštívili divadelné predstavenie "Nikola Šuhaj" v DJZ v Prešove. Predstavenie sa nám veľmi páčilo, scény boli veľmi zaujímavé, piesne pútavé a celý dej sme sledovali so zatajeným dychom.

Návšteva hrobov pozostalých príbuzných

Pri príležitosti Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sme okrem hrobov naších pozostalých prijímateľov sociálnych služieb na miestnom cintoríne, navštívili aj hroby pozostalých príbuzných v mieste bydliska. Tú možnosť mali hlavne tí, ktorí nechodievajú domov a ani ich nikto nenavštevuje.

Vystúpenie žiakov ZŠ

Pri príležitosti Októbra - mesiaca úcty k starším prišli žiaci z miestnej základnej školy predstaviť sa s kultúrnym programom.

Deň PSK

Deň PSK v našom zariadení bol spojený s prehliadkou priestorov zariadenia, s prezentáciou a predajom výrobkov z naších terapií a kultúrnym programom, v ktorom sa širokej verejnosti predstavili naši prijímatelia a žiaci ZUŠ Spišské Podhradie

Sv. omša v Kláštore kartuziánov

Na pozvanie Slovenskej katolíckej charity sme sa zúčastnili slávnostnej svätej omše spojenej so sviatosťou pomazania chorých, ktorá sa konala v kostole sv. Antona Pustovníka v Národnej kultúrnej pamiatke Kláštor kartuziánov Červený kláštor.

5. kolo Spišskej petangovej ligy

5. kolo Spišskej petangovej ligy sa konalo v priestoroch nášho ZPB. Počasie nám prialo, body sa sypali a my sme boli takí taktní, že sme prvé miesta prenechali naším súperom. Ešte nás čaká posledné kolo, kde s rozhodne o definitívnom poradí.

Krídla túžby v Prešove

2. októbra sa v DJZ v Prešove konalo oceňovanie prijímateľov ZSS, zamestnancov ZSS a samotných zariadení sociálnych služieb pod názvom Krídla túžby. Predchádzali mu 2 regionálne kolá, kde sa  každé zariadenie odprezentovalo so svojím programom a odtiaľ víťazi postúpili do Prešova.

Spišská petangová liga

Po prázdninovej prestávke sme sa pustili do ďalšieho kola Spišskej petangovej ligy, ktoré sa tentokrát konalo v Domovine,n.o, Hodkovce.  Celé leto sme trénovali a odzrkadlilo sa to aj na našom výkone. Skončili sme na druhom mieste a zatiaľ sme priebežne celkovo na druhom mieste. Držte nám prsty.

3 - dňový výlet do Bojníc

V dňoch 18. - 20. 09. 2018 sme sa zúčastnili výletu do Bojníc a okolia. Ubytovanie sme mali zabezpečené priamo v Bojniciach. Navštívili sme mnoho zaujímavých miest - Bojnícky zámok, ZOO v Bojniciach, Hornonitriansky banský skanzen - Baňa Cígeľ, Budatínsky zámok, Pribylina. Počasie nám prialo, priniesli sme si mnoho príjemných zážitkov.

Púť na Mariánskej hore

Dňa 14. 09. 2018 na sviatok Povýšenia svätého Kríža sme sa v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore zúčastnili púte prijímateľov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Pieniny

V dňoch 24. 06. - 28. 06. 2018 sme sa zúčastnili rekreačného pobytu v Pieninách. Hoci nám počasie nie veľmi prialo, my sme sa cítili veľmi dobre a veľa zaujímavého sme tam zažili.

Krídla túžby

Dňa 22. 06. 2018 sa na Spišskom salaši konal 8. ročník regionálnej súťaže "Krídla túžby" a 17. ročník "Festivalu kultúrnych činností prijímateľov sociálnych služieb". Aj napriek nie veľmi príjemnému počasiu sa na pódiu predstavilo  19 zariadení sociálnych služieb z PSK a KSK so svojím programom.  Nálada bola veľmi dobrá, hoci sme sa s prípravami dosť "namakali", strávili sme pekný a zaujímavý deň. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Juniáles

Na pozvanie CSS Spišský Štvrtok sme sa zúčastnili Juniálesu 2018. Vzhľadom na to, že počasie nie veľmi prialo, jednotlivé vystúpenia pozvaných hostí sa konali v kultúrnom dome. Ale aj napriek tomu atmosféra bola úžasná a všetci si to užili.

VIRVAR 2018

Dňa 08. 06. 2018 sme sa zúčastnili 6. ročníka festivalu VIRVAR - Dni bábkového divadla a hier pre rodiny v Košiciach, kde sme vystúpili s programom "Sestry v akcii". S týmto programom sme vystúpili na "Moste úsmevov", kde nás  porota ocenila tým, že sme postúpili spomedzi mnohých účinkujúcich na tento festival. V rámci neho sme sa odprezentovali na pódiu pred historickou budovou Štátneho divadla Košice.

"Dúhový kaleidoskop"

DSS "Náš dom" zo Spišskej Novej Vsi každoročne organizuje výtvarnú súťaž pre mentálne postihnutých, ktorá tentokrát niesla názov "Dúhový kaleidoskop". Do tejto súťaže sme sa zapojili aj my. A veru urobili sme dobre, veď sa nám podarilo vyhrať 3x prvé miesto a 2x druhé miesto v rôznych súťažných kategóriach.

Vystúpenie Karola Rosenberga

Na spríjemnenie krásnych slnečných dní prišiel do nášho zariadenia znova spevák Karol Rosenberg aj so svojím speváckym vystúpením. Zaspievali sme si spolu s ním, zatancovali na známe ľudové ale aj moderné piesne.

"Most úsmevov"

Dňa 29. 5. 2018 sme sa na pozvanie DSS Domko Košice zúčastnili 15. ročníka festivalu dramatickej tvorivosti prijímateľov sociálnych služieb s názvom "Most úsmevov", ktorý sa konal pod záštitou KSK. Predstavili sme sa tu s programom "Sestry v akcii". Atmosféra celého podujatia bola veľmi veselá, veď moderátorom bol Jožo Pročko.

Seni cup 2018

V dňoch 24. - 25. 05. 2018 sa v Žiarskej doline konal charitatívny futbalový turnaj hráčov zo zariadení sociálnych služieb pod názvom "Seni cup". Zúčastnilo sa ho 16 družstiev z rôznych kútov Slovenska, ktoré boli rozdelené do menších skupín. Nám sa podarilo skončiť v našej skupine na 3. mieste.

2. kolo Spišskej petangovej ligy

V tomto kole sa naším chlapcom akosi nedarilo, ale nevešajme hlavu. Veď sme ešte len na začiatku. Do ďalších kôl držíme prsty.

Deň matiek

Pri príležitosti Dňa matiek si naši klienti v spolupráci so zamestnancami pripravili pásmo básní, piesní, zatancovali na známe piesne. Každú zamestnankyňu, ktorá je matkou, obdarili malým darčekom, ktorý si pripravili.

Lurdy

V dňoch 04. - 07. 05. 2018 sme sa zúčastnili 60. ročníka Medzinárodnej púte chorých Maltézského rádu do Lúrd. Program bol veľmi bohatý. Mali sme možnosť zúčastniť sa slovenských ale aj medzinárodných sv. omší, krížovej cesty, mariánskej sviečkovej procesie, medzinárodnej eucharistickej procesie spojenej s požehnaním nemocných. Navštívili sme Jaskyňu zjavenia, ale aj kúpeľ pre nemocných. Návšteva tohto významného pútnického miesta v nás zanechala hlboké dojmy, ktoré nám v srdci ostanú po dlhý čas.

Spišská petangová liga

Dňa 02. 05. 2018 sa začalo v DSS "Domko" Košice prvé kolo 5. ročníka Spišskej petangovej ligy. Úvodné kolo sa nám podarilo, veď sme skončili na druhom mieste. Dúfame, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej.

Návšteva mestskej knižnice

Medzi naše aktivity patrí aj návšteva Mestskej knižnice v Spišskom Podhradí spojená s menšou besedou, ktorú si pre nás pripraví pani knihovníčka. My si potom prezrieme ponuku kníh a niečo si vypožičiame, aby sme mali vo voľných chvíľach, čo čítať.

Maľovanie veľkonočných kraslíc

Čo by to bola Veľká noc bez maľovania veľkonočných kraslíc? Ani u nás nesmú chýbať, preto sme si svojpomocne vyfúkli slepačie vajíčka a na druhý deň sme ich premenili na krásne veľkonočné kraslice. Ten, kto nebol taký zručný, mal možnosť vymaľovať si omaľovánku vajíčka alebo tupovacou technikou vymaľovať "maxi" veľkonočné vajce.

Odpustová slávnosť

Dňa 8. 3. 2018 sa u nás konala odpustovaná svätá omša pri príležitosti sviatku sv. Jána z Boha. Pozvanie na túto udalosť prijali predstavitelia Hospitálskej rehole milosrdných bratov, miestnej cirkvi, samosprávy, riaditelia ZSS. Obzvlášť nás potešila návšteva nášho predsedu PSK p. M. Majerského, ktorý si spolu s ostatnými pozvanými prezrel aj nové priestory zariadenia a zúčastnil sa programu, ktorí si pripravili naši prijímatelia sociálnych služieb. Na záver všetkých čakal slávnostný obed.

Stolno-tenisový turnaj

Počas jarných prázdnin sme sa zúčastnili stolnotenisového turnaja, ktorý už niekoľko rokov organizuje CSS Spišský Štvrtok. Podarilo sa nám obsadiť aj nejaké  pekné miesta - 2. miesto v zmiešanej štvorhre, 3. miesto vo štvrohre mužov a 3. miesto v dvojhre žien. Ďakujeme naším reprezentantom za pekné umiestnenia.

Volejbalový turnaj

Priateľský volejbalový turnaj zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorý každoročne organizuje ZpS Stará Ľubovňa.

Kolkársky turnaj

Keďže je vonku také chladné a mrazivé počasie,tak sme sa rozhodli, že usporiadame kolkársky turnaj. Do súťaže sa zapojil každý súťažechtivý, avšak postúpiť mohli len tí lepší a vyhrať len tí najlepší. Na výhercov nakoniec čakala sladká odmena. 

Karneval

Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia... Súčasťou nich sú aj zábavy, veselice a karnevaly.  A u nás samozrejme karneval nesmie chýbať. Vyobliekali sme sa do vlastnoručne vymyslených a vyrobených masiek, zatancovali si a pochutnali na šiškách, ktoré nám upiekli naše pani kuchárky.

Novoročné súťaže

Príchod nového roku 2018 sme privítali novoročnými súťažami, kde sme si zmerali sily v dôvtipe pri hádaní hádaniek, v šikovnosti a zručnosti v rôznych súťažiach, ktoré sme si vzájomne pripravili. Na záver si každý víťaž odniesol malú pozornosť z bohatej tomboly.