Fyzioterapia

      V rámci fyzioterapie je v našom zariadení aplikovaná široká škála liečebných procedúr a terapií s cieľom dosiahnuť u prijímateľov stav relatívneho zdravia, zmiernenia a minimalizovania následkov postihnutia, resp. zdravotný stav stabilizovať a tým predchádzať vzniku regresného procesu. Fyzioterapia v DSS pozostáva z:

1. liečebnej rehabilitácie - liečba pohybom

a) liečebná rehabilitácia - pri liečebnej rehabilitácii sú používané rôzne rehabilitačné postupy: dýchacia gymnastika, mobilizačné a mäkké techniky, reflexná terapia, facilitačné techniky, Vojtová metóda

b) liečebný telocvik - ovplyvňuje obehové a dýchacie funkcie, rovnováhu vegetatívnej sústavy a zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, má kladný vplyv na pohybový aparát, zvyšovanie svalovej sily, vytrvalosti a na zvýšenie rozsahu pohyblivosti kĺbov

c) parafínový zábal – využívame pri chorobách pohybového systému zápalového, degeneratívneho a traumatického pôvodu. Teplota parafínu je do 56 °C. Lokálna aplikácia tepla sa využíva na utíšenie bolesti. Relaxačný účinok tepla na priečne pruhované svalstvo sa využíva pri neurogénne vyvolaných svalových kontrakciách z kĺbovej blokády a z algických podnetov.

 

2. mechanoterapia - zahŕňa klasickú masáž

DSC06587

 

3. hydroterapia – vodoliečba, je časťou fyzioterapie, kde sa na organizmus pôsobí nielen tepelnou energiou, ale aj pohybovou, prípadne i špeciálnymi chemickými látkami, ktoré sa vyskytujú vo vodnom prostredí, a to s cieľom preventívnym, liečebným a rehabilitačným. Pri hydroterapii využívame hydromasážnu vaňu, ktorá spája účinky vodného kúpeľa s teplotou 36-38 °C a masáže vykonávanej cieleným prúdom vody alebo vzduchu.

http://dssspp.sk/image/926.jpg

 

4. elektroliečba - využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie. Význam elektroliečby spočíva v tom, že svojimi prostriedkami ovplyvňuje dráždivosť, látkovú premenu v tkanivách alebo priamo funkciu orgánov a celého tela. Na účely elektroliečby v našom zariadení slúži:

a) biolampa, biostimul - používa polarizované svetlo, ktoré má schopnosť cieleného prieniku do hlbších štruktúr tkanív. Má účinok analgetický, protizápalový.

b) TENS - transkutánna elektrická nervová stimulácia je metódou elektroanalgézie založenej na poznatku, že vedenie bolestivých vzruchov a vnímanie bolesti možno zoslabiť, až potlačiť dráždením nervov na rozličných miestach  a úrovniach nervového systému. Umožňuje ovplyvniť rozličné bolestivé miesta. TENS prúdy možno použiť aj na elektropunktúru.

c) elektroliečebná vaňa -  je to elektroliečebné zariadenie skladajúce sa zo zdroja prúdu a vane zhotovenej z nevodivého materiálu, ktorá má na obvode viac párov elektród. Rôzne rozloženie elektród na stenách vane umožňuje podľa terapeutického zámeru smerovať prietok prúdu. Podľa zapojenia elektród sa môže prietok prúdu smerovať naprieč alebo pozdĺž tela jeho jednotlivých častí.     

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.